Élesedik az AI verseny USA és Kína között

Episode 457 March 03, 2025 00:17:09
Élesedik az AI verseny USA és Kína között
Fintech Világa
Élesedik az AI verseny USA és Kína között

Mar 03 2025 | 00:17:09

/

Show Notes

A mesterséges intelligencia rohamos fejlődése új korszakot nyit a technológiai világban, és egyre inkább meghatározza a fintech szektort is. A Fintech Világa adásában Érczfalvi András műsorvezető és Suppan Márton, a Peak alapítója beszélt arról, hogyan válik egyre élesebbé az USA és Kína versenye az AI fejlesztések terén, és milyen hatása lehet ennek a pénzügyi szektorra.

Kína előretörése, és az OpenAI válasza

Az utóbbi hónapokban hatalmas hullámokat vetett a kínai AI modellek térnyerése, különösen a DeepSeek új fejlesztései. Bár az OpenAI továbbra is dominálja a piacot, a kínai technológiai szektor egyre gyorsabb ütemben fejlődik. Valamint egyre több mainstream média foglalkozik a kínai fejlesztésekkel is.

A DeepSeek AI bejelentései óriási visszhangot váltottak ki. Az OpenAI azonnal reagált, és új modelleket dobott piacra, hogy fenntartsa vezető szerepét. Ez a rivalizálás az iparági szereplők számára is kulcsfontosságú: vajon milyen platformokra érdemes építeni a jövő fintech megoldásait?

Az AI és a fintech kapcsolata – gyorsabb, olcsóbb, hatékonyabb?

A mesterséges intelligencia nem csupán a technológiai óriások versenyének eszköze, hanem a fintech szektor számára is hatalmas lehetőségeket tartogat. A DeepSeek egyik különlegessége például az, hogy lokálisan is futtatható, vagyis az adatbiztonsági aggályok egy részét kiiktatja. Ez óriási előny lehet olyan iparágakban, ahol az adatvédelem kiemelten fontos, például a banki és biztosítási szektorban.

Ugyanakkor az is látszik, hogy a nyugati pénzügyi világ óvatos a kínai AI megoldásokkal szemben. A nagybankok és fintech cégek továbbra is az OpenAI és az amerikai fejlesztések felé hajlanak, részben az adatbiztonsági és geopolitikai aggályok miatt.

USA kontra Kína – A szabályozás is beleszól?

A mesterséges intelligencia fejlődése nemcsak technológiai, hanem politikai kérdés is. Az Egyesült Államok már most is fontolgatja a kínai AI modellek szigorú szabályozását. Egy friss törvényjavaslat szerint akár húsz év börtön és egymillió dolláros bírság is kiszabható lehet arra, aki kínai AI technológiát használ az USA-ban.

Ez a tendencia pedig egyértelmű irányba mutat: a világ két részre szakad az AI fejlesztések mentén, és Európa helyzete ebben a versenyben meglehetősen bizonytalan.

A fintech cégek számára a következő időszak kulcskérdése, hogy melyik AI platformra építenek. A nyugati világ szereplői számára az OpenAI és az amerikai fejlesztések továbbra is dominánsak maradnak, míg Ázsia és Délkelet-Ázsia egyre inkább a kínai technológiai óriások megoldásait választja.

Other Episodes

Episode 337

October 31, 2022 00:16:40
Episode Cover

Úton a világ legjobb bankja címhez

Az ősz egyik legérdekesebb híre volt, hogy a DBS Bank kriptovaluta kereskedést biztosít jómódú lakossági ügyfeleinek. A legtöbb hagyományos bank általában távol tartja magát...

Listen

Episode 24

September 02, 2016 00:11:34
Episode Cover

Elstartolt a Fintech Zone

Elstartolt Magyarország első fintech tudástára. A Google régóta jó barátunk, mostantól van egy még jobb, a Fintech Zone.Valószínűleg nincs annyi időd, amennyi információra szükséged...

Listen

Episode 90

January 05, 2018 00:15:14
Episode Cover

100% készpénzmentes – Cashless Papp László Budapest Sportaréna beszámoló

Idei első adásunkban Suppan Márton és Inotay Balázs beszélget Érczfalvi Andrással a Cashless Aréna sikeréről. Az idei év első napjától teljesen készpénzmentes kiszolgálásra váltott...

Listen