Fintech reformok a kiskereskedelmi szektorban

Episode 400 January 22, 2024 00:20:47
Fintech reformok a kiskereskedelmi szektorban
Fintech Világa
Fintech reformok a kiskereskedelmi szektorban

Jan 22 2024 | 00:20:47

/

Show Notes

A kiskereskedelmi szektort általában nem a technológiai innovációval hozzuk párhuzamba. Ugyanakkor Magyarországon is találkozhattunk már újvonalas megoldásokkal élelmiszer üzletekben. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Suppan Márton, a Peak alapítója a new yorki NRF konferencián szerzett tapasztalatairól mesél.

A magyar Peak az egyesült államokbeli Sesami, pénzlogisztikai óriáscég, csapatával vett részt a két héttel ezelőtt lezajlott NRF konferencián. Az NRF a kiskereskedelmi szektor egyik legnagyobb konferenciája, ahol több ezer kiállító mutatja be innovatív megoldásait. 

A konferencián különböző technológiai újítások is megjelennek, valamint több fintech megoldás is született a szektorban az elmúlt években. 

Alkalmazottak nélküli üzletek

Az önkiszolgáló kasszák már itthon is széles körben megtalálhatóak a nagyobb üzletláncokban. Az USA-ban és más technológiai éllovas országokban ugyanakkor új szintre emelték a megoldást: alkalmazottak nélkül üzemeltetett boltok, ahol kamerák AI segítségével biztosítják a vásárlást:

  1. Amazon Go: Az Amazon Go talán a legismertebb (és leginnovatívabb) példa erre a koncepcióra. Ezekben az üzletekben a vásárlók belépnek, kiválasztják a kívánt termékeket, majd egyszerűen kisétálnak anélkül, hogy fizetniük kellene a tradicionális értelemben. Az Amazon Just Walk Out technológiája automatikusan észleli, milyen termékeket vettek fel (vagy tettek vissza) a polcokról, és a vásárló Amazon-fiókjába számlázza a költségeket. Erről itt egy izgalmas videó.
  2. BingoBox és F5 Future Store Kínában: Kínában a BingoBox és az F5 Future Store széles körben elterjedt önkiszolgáló üzletek. Ezek az üzletek QR kódokon keresztüli beléptetést, RFID címkéket, valamint AI kamerákat és arcfelismerést használnak a tranzakciók kezelésére.
  3. Standard Cognition és Zippin: A Standard Cognition és a Zippin kifejlesztettek olyan technológiákat, amelyek lehetővé teszik más kiskereskedők számára, hogy alkalmazottak nélküli boltokat nyissanak. Ezek a rendszerek hasonlóan működnek, mint az Amazon Go, kamerák és szenzorok segítségével követik nyomon a vásárlók és a termékek mozgását.
  4. Tesco és Carrefour Kísérleti Üzletei: Nagyobb kiskereskedelmi láncok, mint a Tesco és a Carrefour is kísérleteznek az önkiszolgáló, alkalmazottak nélküli üzleti modellel. Ezek ugyanakkor gyakran mobil alkalmazások támaszkodnak a belépéshez, a termékek szkenneléséhez és a fizetési folyamathoz.

Emellett egyre szélesebb körben terjednek el biometrikus fizetési megoldások is. Többek között a tenyerünk beszkennelésével is fizethetünk az Amazon One technológiájának köszönhetően - egyelőre kizárólag az USA-ban. Emellett léteznek arcfelismerő megoldások, ujjlenyomat, valamit írisz szkennelés is.

A Fintech Világa legújabb adásában továbbá szó esik arról is, hogy a Peak milyen innovatív megoldással lép be az amerikai piacra a Sesami-val való együttműködés keretein belül.

Other Episodes

Episode 371

July 03, 2023 00:17:36
Episode Cover

"Egy hétvége" alatt kapott új arculatot az MBH Bank

Listen

Episode 308

April 08, 2022 00:17:17
Episode Cover

Aranyalapú lojalitás

A Fintech Világa mai adásában Suppan Márton és Érczfalvi András Bodnár Viktort, a BENKER társalapítóját és vezérigazgatóját látták vendégül. Az év elején még a...

Listen

Episode 154

May 31, 2019 00:15:46
Episode Cover

Open Banking körkép

A Fintech Világa utolsó májusi adásában Érczfalvi András Suppan Mártonnal és Kaliszky Péterrel beszélgetett. A téma a hazai Open Banking volt, következzen hát egy...

Listen