alapítója az AI jövőjét vizsgálta: lehet majd szuperapp a ChatGPT-ből, és mikor válhat a bankolás chat-alapúvá?
Már régóta velünk van az AI a bankolásban – csalásdetektálás, tranzakciók elemzése, automatizáció. Ezek viszont a „régi típusú” megoldások, és nem azok a látványos, generatív AI-eszközök, amiket ma például ChatGPT-ként ismerünk.
Most viszont fordulóponthoz érkeztünk: megjelent a demokratizált, nagy nyelvi modellekre épülő AI, amely egy kicsit mindenhez is ért. A trend ugyanakkor, hogy a tudása egyre mélyebb lesz, a közeljövőben pedig már a pénzügyekhez is jól fog érteni.
Az adás apropója egy friss, sokatmondó lépés: az OpenAI felvásárolta a ROI nevű fintech startupot, amely személyes pénzügyi menedzsment appot fejlesztett. A történetben csavar, hogy az appot le is kapcsolták, a felhasználókat elköszönő üzenet fogadta – tehát nem klasszikus „bővítjük a szolgáltatásportfóliónkat” jellegű akvizíció történt.
A technológia, a logika, a csapat és az alapító viszont nem tűnt el – csak átköltözött az OpenAI-hoz. Márton szerint ez sokkal többről szól, mint egy sima „equihire”:
Nem kell majd külön appot letölteni, regisztrálni, menüket böngészni: elég egy kérdés a chatben, és a háttérben egy pénzügyi „app” dolgozik helyettünk – akár úgy, hogy már a havi cash-flow-t elemzi, optimalizálja, vagy megmondja, hol érdemes számlát nyitni.
Ez az új, AI-chat alapú interfész valószínűleg fontosabb lesz, mint bármelyik netbank vagy mobilapp. Az emberek egyre kevésbé akarnak appokat letölteni, weboldalakat böngészni, árakat és díjakat Excelben összehasonlítgatni. Inkább azt szeretnék, hogy valaki megmondja:
És ez a „valaki” könnyedén lehet egy AI Asszisztens, amely mindent tud rólunk a pénzügyi lábnyomunk alapján, aggregálhatja a banki ajánlatokat, fintech-szolgáltatásokat, és ajánlhat konkrét bankot, konkrét terméket egyetlen válaszban.
Ez óriási kihívás a bankoknak, fintekeknek és bigtecheknek, viszont hatalmas lehetőség is. Főleg azoknak, akik ügyesen építkeznek az új AI ökoszisztémában.
Az adásban továbbá szó esik az AI-bankár adatvédelmi és szabályozási kockázatairól, valamint arról, mikor fogjuk AI-ra bízni a pénzünket. A teljes adás az alábbi Spotify linken visszahallgatható.
A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Suppan Márton, a Peak alapítója és Érczfalvi András műsorvezető az elmúlt hetek legizgalmasabb fintech történéseit járják körbe....
A Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető Siklós Bencével, a Peak tanácsadójával beszélgetett az NFT piac egykori felemelkedéséről, majd gyors visszaeséséről, valamint arról,...
Egyszerre két számot ünnepel a Revolut: hét éve indult útjára a globális pénzügyi szuperalkalmazás. Ez idő alatt világszerte több, mint 20 millió lakossági ügyfelet...