Hullámvasúton a neobanki piac

Episode 354 February 24, 2023 00:16:37
Hullámvasúton a neobanki piac
Fintech Világa
Hullámvasúton a neobanki piac

Feb 24 2023 | 00:16:37

/

Show Notes

 Erős piaci konszolidáció és változó teljesítmény jellemzi a hagyományos bankok kihívóinak tekintett neobankok piacát. A makrogazdasági helyzet vízválasztó az életképes üzleti modellek és a folyamatos tőkebevonások nélkül fenntarthatatlan neobankok számára. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Suppan Márton, a Peak alapítója, Qayum Dániel, a Peak fintech tanácsadója és Érczfalvi András műsorvezető arról beszélgettek, hogy milyen tényezők tesznek sikeressé vagy éppen csődéretté egy neobankot.

A digitális bankolás korát meghozó neobankokat sokáig a hagyományos pénzügyi szolgáltatók kihívóinak, challenger bankoknak tekintették. A merészebb szakértői előrejelzések – akárcsak a fintechek esetében – a bankok idejének leáldozását vizionálták. Az első hype lecsengésével éppúgy konszolidálódtak az előrejelzések, mint maga a neobanki piac. 

A neobankok valóban hatottak az inkumbensekre: a digitális fejlődés katalizátoraivá váltak a bankoknál. Mára minden nagyobb bank netbanki felületeire és mobilapplikációira igyekszik irányítani ügyfeleit és mindenütt prioritás a digitális fejlesztés. A korábban digitális megoldásaival taroló neobankoknak új értékajánlattal kellett előállniuk, amely versenyképes lehet a digitálisan fejlett, banki licensszel rendelkező, hitelezési tevékenységet folytató, betétbiztosítással rendelkező, így az ügyfelek tömegei számára megbízhatóbbnak tűnő bankokkal szemben.

 

Nem mindenki érez rá az ügyféligényekre

 

A digitális bankolás, az elektronikus pénzeszközök és digitális megoldások kínálata önmagában sikeres alaptevékenység, amelyre nyugodtan alapozhat egy neobank. A gazdasági nehézségek, a befektetői pénzcsapok elzárulása azonban rávilágított az elhibázott stratégiákra, ahol a meggondolatlan terjeszkedés és termékfejlesztés nem társult profitábilis üzleti modellekkel. Szintén alapvetőn jó taktikát követtek azok a neobankok, amelyek egy-egy alulbankolt vagy niche közönséget céloztak meg szolgáltatásaikkal, legyen szó a bevándorlókról vagy a KKV szegmensről. Ugyanakkor vannak olyan szereplők is, akik viszont olyan exkluzív és szűk célcsoportnak akartak szolgáltatni, amely képtelen nyereségessé tenni a vállalkozást.

 

Amikor nehéz jobbat nyújtani

 

Óriási különbségek vannak a földrajzilag és társadalmilag eltérő piacok között is. Egyes piacokon, például Afrikában és Dél-Amerikában magát a bankolást teszik lehetővé a neobankok az egyébként bankolatlan tömegek számára. Míg máshol, például Szingapúrban késve érkezett a neobanki innováció, amikor a hagyományos bankok már maguk is színvonalas digitális szolgáltatást nyújtottak. Európa a határokon átívelő pénzügyi szolgáltatások lehetőségével kedvez a neobankoknak. A Brexittel a kontinensről kiszorult brit neobankok ezzel szemben csak felvásárlásokkal tudtak bent maradni az uniós piacokon.

A Fintech Világa legújabb részéből kiderül kiktől kellett elbúcsúzniuk ügyfeleiknek 2022-ben és melyek azok a sikeres neobankok, amelyek tovább formálják a digitális pénzügyeinket a következő években is.

Other Episodes

Episode 21

August 12, 2016 00:15:19
Episode Cover

Szószátyár bankkártyák

A bankkártyáink nem túl diszkrétek, nem titkolóznak, a legegyszerűbb kérdésre is hajlandóak “bemutatkozni”, elég a megfelelő eszközzel kérdezni. Az embert a frász kerülgeti, hogy...

Listen

Episode 442

November 18, 2024 00:18:08
Episode Cover

Személyes kapcsolatokra épít a Provident üzleti modellje

A digitalizáció megkérdőjelezhetetlen, ennek ellenére a Providentnél a személyes kapcsolatok továbbra is kiemelt szerepet játszanak az ügyfélélményben. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában...

Listen

Episode 253

March 19, 2021 00:22:04
Episode Cover

Neobankok, távoli ügyfél-azonosítás és compliance

A Fintech Világa mai adásában Suppan Márton és Érczfalvi András vendége Bácsfalvi András az MKB és a Magyar Bankholding Chief Compliance Officere, akitől megtudhatjuk...

Listen