Ki fogja a bevándorlók pénzügyi igényeit kiszolgálni?

Episode 381 September 08, 2023 00:16:49
Ki fogja a bevándorlók pénzügyi igényeit kiszolgálni?
Fintech Világa
Ki fogja a bevándorlók pénzügyi igényeit kiszolgálni?

Sep 08 2023 | 00:16:49

/

Show Notes

A “migráns” kérdés az utóbbi években Magyarországon egy forró téma volt, és most újra előjött, azonban más köntösben - több ezer szakképzett munkaerő érkezik hazánkba a távol-keletről. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Suppan Márton, a Peak alapítója és Érczfalvi András műsorvezető Juhász Benedeket, a Peak ügyvezető partnerét látják vendégül, akivel a bevándorlóknak szóló pénzügyi szolgáltatásokról, és leginkább azoknak a hiányáról beszélgetnek.

Egy hónappal ezelőtt jelent meg a hír, miszerint 2-300 ezer vendégmunkás érkezhet hazánkba Fülöp-Szigetekről, Vietnámból, Indonéziából, Mongóliából és Kirgizisztánból. A Világgazdaságon megjelent cikkben Karácsony Zoltán, a HR Portál álláspiaci szakértője szerint már nem csak gyártó, de szolgáltató cégek is alkalmaznának vendégmunkásokat - például sofőri, takarítói és vendéglátós pozíciókba.

Az új hazai migrációs hullámmal együtt jár, hogy a bevándorlókat pénzügyi termékekkel is ki kell szolgálni, erre azonban nem áll készen a hazai bankszektor egyelőre. Jelenleg papír alapú, személyes azonosítást igénylő számlanyitás lehetséges, amely a nyelvi és kulturális különbségek miatt fokozottan nehézkes. Kifejezetten vidéken, ahova a vendégmunkások nagy részét utaztatják majd, ritka a bankfiókokban az angol nyelvű ügyfélszolgálat.

A vendégmunkások azzal a céllal érkeznek Európába, és Magyarországra, hogy a jövedelmükkel támogassák a családjukat. Átlagosan egy bevándorló a jövedelmének 60 százalékát küldi haza. A pénz hazaküldésére a lehetőségek azonban egyelőre elég korlátozottak. Általában a nagy nehezen megnyitott bankszámláról le kell venni a pénzt, majd jelentős költségek mellett harmadik feles szolgáltatókon (pl. Western Union, MoneyGram) küldik haza.

Világszintű probléma

Nem csak Magyarországra érkeznek jelentős számban a bevándorló munkavállalók: Közép-Kelet-Európában 2022-ben 600 ezer új vízumot adtak ki, az EU-ban pedig összesen 23,8 millióan tartózkodnak munkavállalói engedéllyel. A Közel Keleten 2019-ben 24,1 millió vendégmunkás volt számon tartva, míg az USA-ban 2022-ben 45 millió bevándorló volt, ami a népesség 14 százaléka.

A világszinten jelentkező problémát sok helyen kezdik felfedezni, és kezdenek megjelenni új megoldások. A fintecheken kívül a befektetők is látnak egyébként potenciált a piacon, pár hete a LemFi, kanadai pénzküldő fintech zárt le 33 millió dolláros tőkebevonási kört.

A EU-ban nincsenek szakosodott pénzügyi szolgáltatók, fintechek, akik ki tudnák szolgálni a bevándorlók igényeit. Az egyedüli szereplő a Wise, amelynek a szolgáltatása többé-kevésbé megfelel a szükségleteknek:

A Wise mellett szól még, hogy egy mára már világszinten ismert vállalat, így bizalmat is generál a bevándorlókban. Ugyanakkor vannak még hiányosságai: ugyan nagyon sok nyelven elérhető az alkalmazás felülete, az Európába újonnan érkező távol-keleti vendégmunkások nyelvére egyelőre nem testreszabható a felület (pl. vietnámi, indonéz).

A Fintech Világa legújabb adásában szó esik az amerikai piacról is, és arról, a Peak milyen megoldással segítené a bevándorlókat. 

Other Episodes

Episode 137

January 18, 2019 00:18:45
Episode Cover

Fintech Világa – 2018 Fintech hot topics

A Fintech Világa január 18-ai adásában Érczfalvi András és Suppan Márton a tavalyi év legfontosabb fintech témáiról beszélgetett.

Listen

Episode 287

November 12, 2021 00:17:25
Episode Cover

Októberi fintech körkép

A Fintech Világa mai adásában Suppan Márton és Érczfalvi András a Peak Science tanácsadói csapata által elkészített Októberi Fintech körképről beszélgetnek. A körkép célja,...

Listen

Episode 11

June 03, 2016 00:16:45
Episode Cover

Fizetsz mobillal?

A hazai mobilfizetési forradalom 2009-ben a mobilparkolással kezdődött. És ezzel nem csak véget is ért, de egyelőre zsákutcának is tűnik. Nem csak Magyarországon, de...

Listen